Črevný mikrobióm

„Všetky choroby začínajú v črevách“ – Hippokrates

Črevná dysbióza označuje nerovnováhu alebo narušenie zloženia črevného mikrobiómu – komunity mikroorganizmov sídliacich v
gastrointestinálnom trakte. V zdravých črevách existuje rôznorodá a vyvážená populácia prospešných baktérií, ktoré vykonávajú dôležité funkcie pri trávení, imunitnej regulácii a vstrebávaní živín. Túto rovnováhu však môžu narušiť rôzne faktory, čo vedie k črevnej dysbióze. Tieto faktory môžu zahŕňať zlú stravu, stres, infekcie, lieky (ako sú antibiotiká) a určité zdravotné stavy.

SIBO

Prerastanie baktérií v tenkom čreve (SIBO) nastáva pri nadmernom raste baktérií v tenkom čreve, čo je časť tráviaceho traktu, ktorá
spája žalúdok s hrubým črevom. Normálne tenké črevo obsahuje relatívne nízky počet baktérií v porovnaní s hrubým črevom. Určité stavy však môžu narušiť obvyklú rovnováhu, čo umožní baktériám z hrubého čreva migrovať a množiť sa v tenkom čreve.

Keď baktérie prerastú v tenkom čreve, môžu interferovať s normálnymi tráviacimi procesmi, čo vedie k symptómom, ako je nadúvanie, bolesť brucha, hnačka a malabsorpcia živín. SIBO sa často spája s inými základnými stavmi, ktoré ovplyvňujú motilitu čriev, ako sú poruchy črevnej dysmotility, štrukturálne abnormality alebo stavy, ktoré spomaľujú pohyb potravy tráviacim systémom.

Atopické ochorenia

Zloženie črevnej mikrobioty v ranom veku má silný vplyv na vývoj imunitného systému. Dojčatá narodené cisárskym rezom a dojčatá, ktoré dostávali umelé mlieko namiesto materského mlieka, majú v črevnom trakte nižší výskyt bifidobaktérií a laktobacilov. Tento deficit je v neskoršom veku dieťaťa spájaný s rozvojom atopických ochorení, ako je astma a ekzém.

Obezita a súvisiace poruchy

Je známe, že obezita a sedavý spôsob života zvyšujú riziko metabolického syndrómu, ktorý sa vyznačuje vysokým krvným tlakom, inzulínovou rezistenciou a ukladaním tuku. Takíto ľudia majú menšie zastúpenie niektorých prospešných baktérií (Bifidobaktérie,
Desulfovibrio, Akkermansia muciniphila
) a naopak zvýšený podiel baktérií, ktoré spôsobujú zdravotné ťažkosti (napr. Staphylococcus,
Enterobacteria ceaea, Escherichia coli
). Takáto dysbalancia vedie k rozvoju závažných stavov, ako je diabetes II. typu (T2DM), kardiovaskulárne ochorenia a nealkoholické stukovatenie pečene (NAFLD).

IBD, IBS a kolorektálny karcinóm

IBD je charakterizované chronickým zápalom gastrointestinálnej sliznice. Tento stav je často spôsobený genetickou
predispozíciou a faktormi prostredia, ktoré majú vplyv na zloženie črevnej mikroflóry. Ľudia s IBD majú zvyčajne znížené množstvo F. Prausnitziia a zvýšený výskyt Enterobacteriaceae, vrátane E. coli. K ďalším baktériám, ktoré sa môžu podieľať na nástupe IBD, patrí
Mycobacterium avium, Fusobacterium nucleatum a Ruminococcus gnavus, ale vírusy a plesne (S. cerevisiae a Candida albicans) zrejme tiež zohrávajú svoju úlohu pri rozvoji tohto ochorenia.

Syndróm dráždivého čreva (IBS) je charakterizovaný zmenenou imunitnou funkciou hostiteľa (abnormálna sekrécia cytokínov) a intestinálnou fyziológiou (abnormálna motilita čriev, zvýšená permeabilita a sekrécia mucínu), často sprevádzaná psychiatrickými problémami a stresom. Zmeny včrevnej mikroflóre často zahŕňajú zvýšený výskyt Firmicutes a naopak znížený výskyt Bacteroides. Okrem toho, u pacientov so zápchou je bežný zvýšený výskyt Methanobrevibacter smithii.

Kolorektálny karcinóm (CRC) je treťou najčastejšou príčinou úmrtnosti na rakovinu na svete. Diéta bohatá na vlákninu zvyšuje množstvo prospešných baktérií (Roseburia, Eubacterium, Bifidobacterium a Prevotella), ktoré pomáhajú tvoriť mastné kyseliny s krátkym reťazcom (SCFA). Patogény, o ktorých je známe, že podporujú CRC, sú enterotoxigénne B. fragilis, adherentne-invazívne E. coli, Fusobacterium spp. a Campylobacter spp. 

Neurologické poruchy a autizmus

Výskum v tejto oblasti je zatiaľ len v počiatočnom štádiu, ale štúdie na zvieratách objasnili ústrednú úlohu črevnej mikroflóry pri
ovplyvňovaní a podpore vývoja centrálneho nervového systému (CNS). Baktérie sú schopné syntetizovať niekoľko neurotransmiterov, ako je dopamín a GABA a dokážu interagovať s enterickým (črevným) nervovým systémom a signalizovať do CNS. Probiotické doplnky obsahujúce Bifidobaktérie a Laktobacily preukázateľne znížili úzkosť a depresiu, zatiaľ čo patogény ako napr. Citrobacter a Campylobacter dokázali aktivovať stresové reakcie.

Črevná dysbióza sa spája aj s neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako sú Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a amyotrofická laterálna skleróza (ALS). Vo väčšine prípadov majú pacienti s týmito ochoreniami v čreve vyšší výskyt prozápalových bakteriálnych druhov. Autizmus alebo Porucha autistického spektra (angl. Autism Spectrum Disorder, ASD) je neurovývojová porucha, ktorá sa prejavuje narušenou sociálnou komunikáciou a stereotypne opakujúcim sa vzorcom správania, často s pridruženou imunitnou dysreguláciou a gastrointestinálnymi poruchami. Z výskumov vyplynulo, že s ASD sú spojené konkrétne dysbiotické črevné mikrobiálne profily. U osôb s ASD bol zistený vyšší výskyt druhov Clostridia, Lactobacily a Desulfovibrio a naopak znížený výskyt prospešných druhov Bifidobaktérie, Prevotella, Coprococcus a Veillonella.

Nozokomiálne infekcie

Črevná mikroflóra pozostáva z niekoľkých druhov patobiontov. Tieto mikroorganizmy sú za normálnych podmienok asymptomatické a podieľajú sa na udržiavaní homeostázy (rovnováhy) organizmu. Keď sa táto rovnováha v zložení mikroflóry naruší prísunom väčšieho množstva patobiontov z vonkajšieho prostredia, napríklad v nemocničnom prostredí, môže to spôsobiť nástup
viacerých ochorení. Zvyčajne sa to stáva u ľudí s oslabenou imunitou, ktorí podstúpili operáciu alebo ktorí sú infikovaní HIV. Infekcie môžu postihnúť dýchací systém, gastrointestinálny trakt alebo môžu spôsobiť systémový zápal a sepsu pri vstupe do krvného obehu.

Patogénne infekcie

Niekoľko patogénov môže kolonizovať gastrointestinálny trakt a spôsobiť gastroenteritídu. Salmonella Shigella sú bežnými príkladmi otravy jedlom, zatiaľ čo adenovírus a rotavírus spôsobujú typickú gastrointestinálnu chrípku. Jednobunkové parazity ako Giardia tiež kolonizujú črevo, čo spôsobuje hnačku. Okrem akútneho nepohodlia môžu byť tieto patogény spúšťačmi chronických stavov, ako je postinfekčný syndróm dráždivého čreva (IBS) a mimočrevné prejavy.

Ak vás trápia niektoré z uvedených symptómov, alebo vám bolo diagnostikované niektoré z uvedených ochorení, možno sa za tým skrývajú spomenuté baktérie, ktoré vieme otestovať cez naše testy črevných mikrobiómov (celkovo 70 markerov). Dohodnite si s nami bezplatnú konzultáciu cez kontaktný formulár a my vám poradíme, ktorý test je pre vás vhodný. Tieto mikrobiálne testy robíme v spolupráci z laboratóriom vo Veľkej Británii.

POPIS

Ide o komplexný test zdravia čriev a mikrobiómu stolice, ktorý poskytuje komplexnú analýzu tráviaceho ekosystému a mikrobiálnych markerov súvisiacich s chronickými ochoreniami (baktérie, kvasinky, parazity).

 • Komplexné vyšetrenie črevného mikrobiómu zahŕňa 7 x zdravotných markerov (vrátane špecifického markeru na syndróm priepustnosti čreva, tzv. deravé črevo) a 63 x mikrobiálnych markerov, ako sú markery súvisiace s IBD, degradáciou mucínu a narušením črevnej bariéry, produkciou SCFA, SIBO, H. pylori, dysbióza, histamín, zápalové ochorenia čriev, UC, Crohn.
 • Pre dosiahnutie čo najväčšej presnosti analýzy DNA naše partnerské zahraničné laboratória používajú technológiu kvantitatívnej PCR v reálnom čase (qPCR) a enzýmovej imunoanalýzy (ELISA). Ide o technologicky najpokročilejší profil merania mikrobiómov tela.
 • Tieto zahraničné laboratórne testy, ktoré sprostredkovávame, sú dostupné iba prostredníctvom overených a registrovaných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vo Veľkej Británii, ku ktorým patrí naša klinika. To znamená, že testy si klient nemôže objednať sám.
 • Pre nastavenie tej najlepšej personalizovanej liečby vašich špecifických chronických ochorení, výsledky analýzy vášho testu konzultujeme priamo s odborníkmi z laboratórií vo Veľkej Británii.
 • Ak si budete priať, navrhneme vám cielenú terapiu šitú na mieru špičkovými probiotikami a prírodnými tráviacími enzýmami vyvinutými laboratóriami vo Veľkej Británii.

PERSONALIZOVANÉ TESTOVANIE ČREVNÉHO MIKROBIÓMU

Keďže asi 70% imunitného systému sa nachádza v črevách, črevný mikrobióm zohráva pre zdravie človeka kľúčovú úlohu. Veľmi nepriaznivé účinky na črevný mikrobióm má viacero faktorov, napríklad stres, nesprávna výživa, nadmerné užívanie alkoholu, konzumácia antibiotík a chemicky spracovaných potravín. Črevná dysbióza sa prejavuje rôznymi a mnohokrát maskovanými spôsobmi.

Zdravý mikrobióm zaisťuje:

elimináciu alergií a intolerancií potravín napr Histamin intolerancia

dobré vstrebávanie živín z potravy

zvyšuje imunitu, odolnosť voči infekciám

emočnú stabilitu a serotonín teda hormón štastia a radosti

zníženie stresu

Vyšetrenie črevného mikrobiómu Vám odporúčíme po dôkladnom vyšetrení a konzultácií, napr. pri diagnózach:

 • Autoimunitné ochorenia (reumatoidná artritída, lupus, IBD, MS, Diabetes mellitus 1. typu, celiakia, psoriáza a pod.)
 • Syndróm dráždivého čreva (IBS)
 • Ulcerózna kolitída
 • Crohnova choroba
 • Depresia
 • Chronická únava
 • SIBO
 • Systémové zápaly
 • Neurogeratívne ochorenia
 • Metabolický syndróm
 • Priepustnosť čreva (leaky guts)
 • Tráviace problémy (nadúvanie, pálenie záhy, problémy so stolicou a pod.) 
Ak si želáte informácie o cene jednotlivých testov, prosím vyplňte náš kontaktný formulár a my vám radi odpovieme.

Po zakúpení črevného mikrobiómu nasleduje:

1. Odber vzorky

Odbernú sadu si buď vyzdvihnete u nás na klinike, alebo Vám príde poštou. V pohodlí domova urobíte odber presne podľa našich inštrukcií. Keď vzorku zabalíte, prinesiete nám ju na kliniku, alebo ju kuriér vyzdvihne priamo od Vás.

2. Analýza vzorky

Analýzu mikrobiómu čreva zabezpečuje špičkové mikrobiálne laboratórium vo Veľkej Británii. Než prídu výsledky budete mať čas vyplniť naše dotazníky a poslať nám ich. Tie poslúžia na to, aby si náš terapeut podrobne preštudoval vašu diagnózu, prípadne lekárske správy či výsledky testov.

3. Analýza výsledkov

Po obdržaní výsledkov črevnej analýzy naši terapeuti zanalyzujú výstupy a v prípade potreby prekonzultujú svoje uzávery priamo so špecialistom na daný mikrobióm v laboratóriu vo Veľkej Británii.

4. Konzultácia a odporúčania

Po zanalyzovaní výsledkov testov Vám náš terapeut navrhne terapeutickú liečbu cielenými probiotikami. Ak by si Váš stav vyžadoval dlhodobú odbornú starostlivosť, odporúčame Vám nastúpiť na jeden z našich 3-mesačných programov zdravia, kde dostanete personalizované terapeutické odporúčania vrátane návrhov výživy, životného štýlu a vhodných výživových doplnkov.