Orálny mikrobióm

Ústna dutina je miesto s rôznorodým mikrobiómom, ktorej zdravie závisí od tvorby zdravých bakteriálnych kolónií. Kolónie baktérií, húb a vírusov, ktoré sa nachádzajú v ústach, môžu mať veľký vplyv na lokálne ochorenia ústnej dutiny, ako je zápal ďasien, paradentóza a zubný kaz. Môžu byť hnacou silou aj pri systémových ochoreniach, ako je demencia a neurodegenerácia, srdcové choroby, predčasné pôrody, artritída a iné autoimunitné ochorenia. Tento systémový vplyv je často spôsobený dysreguláciou imunitných reakcií lokálnou a gastrointestinálnou aktiváciou receptorov (TLR) prostredníctvom lipopolysacharidov (LPS). Môže to však byť aj translokáciou baktérií a ich LPS cez poškodené ďasná, ktoré sa rýchlo dostanú do krvného obehu a spôsobia ďalšiu imunitnú dysreguláciu.

Ústne zdravie sa dá riešiť stravou a životným štýlom, ale dôležitá je starostlivosť dôveryhodného zubára a dentálnej hygieničky, ako aj dôkladná denná rutina starostlivosti o ústnu dutinu.

Kedy by ste mali zvažovať test orálneho mikrobiómu?

Pozrime sa teraz na niekoľko ochorení ústnej dutiny, ktoré môžu mať súvis s nerovnováhou (dysbiózou) v ústach. Lepšie pochopenie stavu orálneho ekosystému pomôže lepšie definovať momentálny stav zdravia ústnej dutiny a umožní nastaviť personalizovaný prístup.

Parodontitída, gingivitída a hlavné patogény

Pri paradentóze alebo zápale ďasien je dôležité chrániť dentín zubov a zlepšiť integritu ďasien. To pomáha predchádzať translokácii patogénov a ich LPS do krvného obehu, ako aj predchádzať ďalšiemu poškodeniu a kazu zubov. Veľmi dôležité zastaviť rast patogénov ako napríklad Porphyromonas gingivalis, ktorý je jedným z hlavných patogénov spojených s chronickou paradentózou. Rovnako je veľmi dôležité znížiť zápalové procesy, podporiť vyplavenie LPS a podporiť homeostázu vápnika na ochranu zubov

Vírus herpes simplex (HSV)

Herpes je vírus, ktorým ak sa človek nakazí, môže ležať latentne v tele a ohniská sa môžu kedykoľvek znova objaviť. Ohniská sú zvyčajne vyvolané kontaktnou traumou a trením alebo vystavením UV žiareniu, ako je spálenie slnkom alebo použitie solária. Ohniská môžu nastať aj pri slabej imunite, pri vysokom strese alebo pri zmenách hormónov v menštruačnom cykle. Ak má niekto častý výskyt, stojí za to preskúmať ďalšie faktory, ktoré by mohli znižovať jeho imunitu, ako je stres alebo prítomnosť iného chorobného procesu.

Ľudský papilómový vírus (HPV)

Ľudské papilomavírusy (HPV) sú veľkou skupinou vírusov, ale v ústnej dutine je klinicky najrelevantnejší HPV-16. HPV-16 obsahuje väčšinu slizničných HPV, ktoré sú spojené s rakovinou. HPV typicky infikuje slizničný epitel a je hlavnou príčinou rakoviny ústnej dutiny. Najdôležitejšou vecou, ak je niekto nosičom HPV, je znížiť všetky ostatné rizikové faktory rakoviny ústnej dutiny udržiavaním zdravého mikrobiómu, prestať fajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholu.

Poznámka k eliminácii orálnych patogénov prirodzenými ústnymi vodami:

Nižšie sú uvedené niektoré z prírodných látok, ktoré preukázali, že znižujú rast rôznych orálnych patogénov. Výskum je väčšinou zo štúdií in vitro, preto sa často testujú len určité kmene.

Polyantimikrobiálne látky (ukázalo sa, že sú účinné proti skupinám patogénov v komunitách):

 • Klinčekový olej
 • Mätový olej
 • Čajovníkový olej
 • Eukalyptový olej
 • Levanduľový olej
 • Šalviový olej alebo extrakt
 • Rozmarínový olej alebo extrakt 
 • Tymianový olej alebo extrakt

Z týchto prírodných látok, si môžete pripraviť vlastnú ústnu vodu, napr. silný odvar, extrakt alebo esenciálny olej v závislosti od vašich možností a potrieb.

Okrem toho, účinné sú aj prírodné látky (napr. baktérie), u ktorých bolo preukázané, že inhibujú rast orálnych patogénov:

 • Lactobacillus spp.
 • Streptococcus mutans
 • Parvimonas micra
 • Porphyromonas gingivalis
 • Fusobacterium nucleatum
 • Agregatibacter aktinomycetemcomitans
 • Treponema denticola
 • Actinobacillus aktinomycetemcomitans
 • Prevotella intermedia
 • Prevotella nigrescens
 • Candida albicans

Záver

Pri riešení orálnej dysbiózy je dôležité vziať do úvahy viacero faktorov, ktoré môžu vyžadovať ďalšie vyšetrenia alebo hygienické postupy na zabránenie recidívy.

Ak vás trápia niektoré z uvedených symptómov, alebo vám bolo diagnostikované niektoré z uvedených ochorení, možno sa za tým skrývajú spomenuté baktérie, ktoré vieme otestovať cez naše testy orálneho mikrobiómu. Následne vám vieme odporučiť vhodný protokol a doplnky výživy, vrátane probiotík z partnerského laboratória vo Veľkej Británii.

Dohodnite si s nami bezplatnú konzultáciu cez kontaktný formulár a my vám poradíme, ktorý test je pre vás vhodný. Tieto mikrobiálne testy robíme v spolupráci z laboratóriom vo Veľkej Británii.

POPIS

Tento prelomový klinický nástroj hodnotí orálny mikrobióm – kľúčový ekosystém v spojení čreva a mozgu a pre kardiovaskulárne a ženské reprodukčné zdravie. Pomocou kvantitatívnej PCR v reálnom čase (qPCR) tento test poskytuje presné, spoľahlivé a kvantifikovateľné meranie množstva mikroorganizmov.
Mikrobiota ústnej dutiny existuje ako komplexný biofilm, ktorý zostáva stabilný napriek zmenám prostredia. Avšak dysbióza vo forme infekcie, poranenia, stravovacích zmien a rizikových faktorov (napr. fajčenie) môže narušiť biofilmovú komunitu, čo podporuje kolonizáciu a inváziu patogénov.

Narušenie orálneho mikrobiómu môže zapríčiniť rozvoj lokálnych a systémových ochorení, napríklad:

 • Narušenie imunity
 • Chronický zápal
 • Zápal ďasien
 • Periodontitída
 • Rakovina ústnej dutiny
 • Kardiovaskulárne ochorenia
 • Neurodegeneratívne ochorenia
 • Metabolický syndróm.

.Veľká časť týchto zdravotných problémov je však reverzibilná, ak sa znížia patogénne spoločenstvá a obnoví sa homeostáza (rovnováha).

Ak si želáte informácie o cene jednotlivých testov, prosím vyplňte náš kontaktný formulár a my vám radi odpovieme.

Po zakúpení orálneho mikrobiómu nasleduje:

1) Odber vzorky

Odbernú sadu si buď vyzdvihnete u nás na klinike, alebo Vám príde poštou. V pohodlí domova urobíte odber presne podľa našich inštrukcií. Keď vzorku zabalíte, prinesiete nám ju na kliniku, alebo ju kuriér vyzdvihne priamo od Vás.

2) Analýza vzorky

Analýzu orálneho mikrobiómu zabezpečuje špičkové mikrobiálne laboratórium vo Veľkej Británii. Než prídu výsledky budete mať čas vyplniť naše dotazníky a poslať nám ich. Tie poslúžia na to, aby si náš terapeut podrobne preštudoval vašu diagnózu, prípadne lekárske správy či výsledky testov.

3) Analýza výsledkov

Po obdržaní výsledkov analýzy naši terapeuti zanalyzujú výstupy a v prípade potreby prekonzultujú svoje uzávery priamo so špecialistom na daný mikrobióm v laboratóriu vo Veľkej Británii.

4) Konzultácia a odporúčania

Po zanalyzovaní výsledkov testov Vám náš terapeut navrhne terapeutickú liečbu cielenými probiotikami. Ak by si Váš stav vyžadoval dlhodobú odbornú starostlivosť, odporúčame Vám nastúpiť na jeden z našich 3-mesačných programov zdravia, kde dostanete personalizované terapeutické odporúčania vrátane návrhov výživy, životného štýlu a vhodných výživových doplnkov.