Črevný mikrobióm regulátor nášho zdravia
8. júna 2023Orálny mikrobióm
4. septembra 2023Čo je to SIBO a ako ho liečiť?
Čo je to to SIBO? Je to skratka z ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth. Je to syndróm, pri ktorom dochádza k nadmernému rastu baktérií v tenkom čreve. Ide o druh mikrobiálnej dysbiózy, čiže nerovnováhy v tenkom čreve. Ak SIBO nie je diagnostikované a liečené, môže mať vážne následky na zdravie tráviaceho systému a na celkové zdravie organizmu.
Prejavy SIBO syndrómu?
Tento stav môže spôsobiť rôzne symptómy, ako napríklad skoro po každom jedle bolesti brucha, zápchu, hnačku, nadúvanie a výkyvy hmotnosti. Je to syndróm, ktorý sa prejavuje pravidelne po jedle nie len občas.
Príčiny syndrómu SIBO?
Syndróm SIBO môže byť spôsobený mnohými faktormi, ako napríklad nezdravou stravou, nedostatkom pohybu, stresom, užívaním antibiotík a nevhodných probiotík alebo nadmerným množstvom probiotík a liekmi na reguláciu žalúdočnej kyseliny. K ďalším faktorom patria problémy so žlčníkom, črevnou kinetikou a dokonca aj genetické faktory (zaťaženie istých génov). Tieto faktory môžu ovplyvniť rovnováhu mikroorganizmov v tenkom čreve a spôsobiť nadmerný rast baktérií.
Diagnostikovanie SIBO ochorenia
Diagnostikovanie SIBO môže byť náročné, pretože symptómy môžu byť podobné iným ochoreniam tráviaceho traktu. Na diagnostikovanie SIBO sa používajú rôzne testy, ako napríklad dychové testy, ktoré môžu určiť prítomnosť určitých plynov (metán, vodík), ktoré produkujú baktérie v tenkom čreve.
Na potvrdenie SIBO diagnózy slúži aj komplexná analýza črevného mikrobiómu, ktorá môže odhaliť, či ťažkosti spôsobujú napríklad určité patogény (napríklad parazity alebo plesne či príliš vysoké zastúpenie istých baktérii), alebo zápalové ochorenie čriev (IBD – Crohnova choroba a ulcerózna kolitída) alebo či ide len o nerovnováhu baktérií, ktoré sa bežne nachádzajú v črevnom trakte, teda o SIBO. Tieto hladiny mikróbov a baktérii sa v našej analýze črevného mikrobiómu presne vyhodnotia a následne sa dá určiť, o ktoré ochorenie ide. Potom vieme odporučiť typ stravy a doplnkov, ktoré zmiernia alebo odstránia nežiadúce symptómy.
Preto ak máte spomínané pretrvávajúce ťažkosti a nie ste si istý, o čo ide a bojíte kolonoskopie, či iných vyšetrení alebo váhate či je pre Vás kolonoskopia potrebná, skúste najprv náš neinvazívny samotest mikrobiómu stolice. Analýza črevného mikrobiómu sa robí v pohodlí vášho domova, následne sa kuriérom zašle do certifikovaného laboratória v Británii, kde sa vyhodnotí odborníkmi a lekármi. Výsledky vašich testov prediskutujeme priamo s odborníkmi zo spomínaného laboratória, ktorí odporučia najvhodnejšie doplnky pre vás, napr. probiotiká na SIBO, antimikrobiálne doplnky, enzýmy a podobne. Keď zhromaždíme všetky relevantné informácie, pripravíme pre vás protokol obsahujúci tú najvhodnejšiu naturopatickú terapiu, teda úpravu stravy, stravovacích návykov, lifestyle odporúčaní a doplnkov výživy.
Test črevného mikrobiómu obsahuje až 70 markerov, teda ide o veľmi komplexnú analýzu, ktorá pomôže odhaliť, ktorým smerom ísť v prípade každého jednotlivca. Ak by niektoré so zápalových markerov odhalili podozrenie napríklad na IBD ochorenie, odporučíme vás k gastroenterológovi.
SIBO nie je infekcia
Symptómy SIBO sa môžu prejaviť rôznymi spôsobmi a môžu byť často zamieňané za iné ochorenia tráviaceho traktu. SIBO sa často zamieňa s infekciou, ale nie je to infekcia, pretože premnožené baktérie nie sú patogénne. Problém je jednoducho v umiestnení: Tieto baktérie by nemali rásť vo veľkom počte v tenkom čreve. Väčšina baktérií by sa mala nachádzať v hrubom čreve.
Liečba SIBO
Liečba SIBO spočíva v eliminácii nadmerného rastu baktérií v tenkom čreve a obnovení zdravej rovnováhy mikroorganizmov v tráviacom trakte. Dôležitou zložkou spôsobu liečby SIBO je zmena stravy, ktorá bude podporovať rast zdravých baktérií a rôznorodosť baktérií v čreve. Zároveň je ale potrebné eliminovať potraviny, ktoré zhoršujú stav a spôsobujú rôzne symptómy, ako nadúvanie, kŕče, hnačku alebo i zápchu či ich striedanie typické pre IBS syndróm. Vo väčšine prípadov za syndrómom dráždivého čreva (IBS) stojí častokrát nediagnostikované SIBO alebo aj zápalové ochorenia označované ako IBD.
Ako bolo uvedené k ochoreniu SIBO prispievajú rôzne faktory, takže komplexná liečba berie do úvahy nielen zmeny stravovacích návykov a zažívacie problémy, ale aj zmeny v životnom štýle, zníženie stresu a eliminovanie antibiotík a iných liekov. Svoju úlohu môže zohrať aj genetické zaťaženie určitých génov, ktoré je zodpovedné za náchylnosť k problémom napríklad s pečeňou alebo žlčníkom. Preto k vyšetreniu črevného mikrobiómu často odporúčame zakúpiť aj Epigenetickú analýzu, ktorú vám tiež vieme ponúknuť na klinike. Táto analýza pomáha odhaliť zaťažené gény, ktoré môžu prispievať k črevnej dysbióze. Následne klient dostane protokol na „prečistenie“ zaťažených génov s ešte presnejším zacielením zdravotného protokolu.
Dôležitou zložkou spôsobu liečby SIBO je zmena stravy, ktorá bude podporovať rast zdravých baktérií, eliminovať nežiadúce baktérie a podporovať žiaducu bakteriálnu rôznorodosť. Dôležité je, aby ste si uvedomili, že ak si bez relevantných vyšetrení sami určíte probiotiká obsahujúce určité druhy baktérií, môžete si tým sami spôsobiť črevnú nerovnováhu, ktorá vám môže zhoršiť príznaky SIBO. Zároveň je potrebné, aby ste eliminovali potraviny, ktoré zhoršujú stav.
A čo ak vám už bolo diagnostikované SIBO?
Čo môžete urobiť, aby sa vám výrazne zlepšil stav a aby ste zmiernili alebo eliminovali nepríjemné symptómy? Riešenie spočíva v odhalení príčiny ochorenia a nastavení terapeutického protokolu. Práve o to sa stará odbor funkčnej a celostnej medicíny – liečby príčin ochorenia výživou a BEZ LIEKOV. Príďte na našu kliniku a radi vám pomôžeme!